لوزه خطرناک کودکان

لوزه خطرناک کودکان
بازدید : 25 مشاهده


پیش از آن که بخواهیم در این گزارش درباره جراحی لوزه سوم به شما هشدار بدهیم باید اول بدانید که لوزه سوم چیست و در بدن انسان‌ها به چه کار می‌آید. لوزه سوم، در واقع جزئی از بافت ایمنی بدن محسوب می‌شود و در حفاظت از بدن در برابر بیماری‌ها بخصوص در خردسالی نقش دارد، به طوری که پژوهش‌ها نشان می‌دهد اگر در خردسالان زیر ۲‌سال وجود نداشته باشد آنها را با مشکلات جدی در خصوص سلامت مواجه می‌کند، اما این لوزه معمولا با بزرگ‌شدن انسان‌ها کوچک می‌شود و پس از مدتی دیگر قابل مشاهده هم نیست و با افزایش سیستم ایمنی بدن، اهمیت خودش را در محافظت از بدن از دست می‌دهد.

دکتر علیرضا جعفری، دبیر انجمن متخصصان گوش، حلق و بینی درباره انواع لوزه ها توضیح می‌دهد: ۲ نوع لوزه در بدن انسان وجود دارد، یکی لوزه های کامی که وقتی دهان باز می‌شود آنها را می‌بینیم و دیگری لوزه سوم که داخل دهان پشت خروجی بینی و زبان کوچک است و در معاینه معمولی دیده نمی‌شود.

او با بیان این‌که برای بررسی لوزه سوم باید رادیوگرافی کرد، می‌افزاید: در مورد لوزه های اصلی و کامی وقتی در یک فصل برای فردی بیش از ۳ بار گلودرد چرکی شدید به همراه تب ۴۰ درجه که در آن نتواند غذا بخورد پیش آید باید لوزه عمل شود. همچنین اگر فرد دچار آبسه لوزه یا مشکوک به سل لوزه باشد.

جعفری تصریح کرد:‌ بزرگی خود لوزه به تنهایی نیاز به عمل جراحی ندارد، مگر این که این لوزه ها آنقدر بزرگ شده باشند که راه تنفس را ببندند که در این صورت لوزه باید عمل شود.

این متخصص گوش، گلو و بینی ادامه می‌دهد: اگر بیمارانی که تشخیص داده شده است باید جراحی شوند، جراحی نشوند نوع بیماری‌شان به مرور روی فک دندانی آنها اثر منفی خواهد گذاشت. عارضه دیگر این مشکل ترشح مایع در هر دو گوش و کاهش شنوایی است.

به گفته او، لوزه هایی که در حد متوسط هستند و گاهی سرما می‌خورند نیازی به عمل جراحی ندارند چون خود لوزه ها جزو سیستم لنفاوی بدن هستند و در کودکان نقش ایمنی و جلوگیری از عفونت را بازی می‌کنند لذا توصیه می‌شود لوزه اصلی تا ۵ سالگی عمل نشود مگر این‌که خیلی شدید باشد و راه نفس را ببندد.

پس از جراحی به چه نکاتی باید توجه کنید؟

شاید شما هم از آن گروه پدر و مادرهایی باشید که خیال می‌کنند می‌شود با به تاخیرانداختن این جراحی آن را به دست فراموشی سپرد و بزرگ شدن غیرطبیعی لوزه سوم را در کودکتان نادیده بگیرید به این امید که این عارضه خود به خود خوب شود، اما شاید اگر از عوارض آن آگاه شوید نظرتان عوض شود.

دکتر جابر قرشی، جراح پلاستیک بینی و صورت درباره عوارض بزرگ‌شدن لوزه ها و بخصوص لوزه سوم به مواردی چون عفونت‌های مکرر گوش میانی و سینوس‌ها، تحریک مزمن گلو، مشکل در تغذیه و اکسیژن‌رسانی به بدن که در‌نهایت منجر به نقص در فرآیند رشد می‌شود، اشاره می‌کند و می‌افزاید: امکان دارد بزرگی لوزه ها بویژه لوزه سوم باعث جمع‌شدن مایع پشت پرده گوش و ایجاد مشکلاتی برای کودک شود.

این جراح پلاستیک بینی و صورت به نکاتی که باید پس از جراحی رعایت شوند اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: بیمار پس از جراحی تا ۶ ساعت باید از خوردن و آشامیدن پرهیز کند و تا ۱۰ روز پس از جراحی نیز باید غذاهای سرد و نرم بخورد.

وی می‌افزاید: تب شدید بیمار در روز دوم و کمی گوش درد در روزهای پنجم و ششم و بوی بد دهان تا چند روز پس از جراحی طبیعی است، ضمن آن که پس از عمل احتمال دارد بیمار تا مدتی احساس گلودرد کند که به دلیل زخم داخل گلوی اوست، اما در این شرایط پرهیز از غذا خوردن درست نیست چون خوردن غذا باعث التیام سریع‌تر زخم می‌شود.

مطالب پیشنهادیبرچسب‌ها: , ,


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گالــری تصــاویر

طراحی و کد نویسی : حسین رضاییان

برو بالا