عمر پرویز مرزبان هم به پایان رسید! - سایت سرگرمی آریاتاک

عمر پرویز مرزبان هم به پایان رسید!
بازدید : 19 مشاهده

1396A-193x300

عمر پرویز مرزبان هم به پایان رسید!

عمر پرویز مرزبان هم به پایان رسید! و این انسان که بسیار دارای ذوق هنری بود هم به آن دنیا رفت و به دست خدا سپرده شد و پرویز مرزبان، هم رفت. او هم پیوست به درگذشتگان پرشمار سال ۹۲٫ دو، سه سالی بود که خبری از این تاریخ نگار و مترجم پیشرو نداشتیم اما کتاب‌هایش در دانشکده‌ها دست به دست می‌گشت و استادان با اشتیاق تمام آنها را تدریس می‌کردند.

مرزبان روز گذشته در سکوت به خاک سپرده شد؛ بی هیچ تشریفاتی و بی هیچ مراسمی. دختر آن مرحوم درباره خاکسپاری پدرش گفت: «پدر روز پنجشنبه بعد از دو هفته ناخوشی درگذشت و ما هم برای خاکسپاری‌شان معطل نکردیم. ایشان را در آرامگاه خانوادگی‌مان در بهشت زهرا به خاک سپردیم. مراسمی ساده و صمیمی گرفتیم، بی هیچ دعوتی. پیش خود گفتیم برای چه منتظر بمانیم. برای که منتظر بمانیم؟ البته مجلس یادبودی برپا می کنیم که زمانش اعلام خواهد شد.»

به گواه منتقدان و کارشناسان هنر، پرویز مرزبان دایره المعارف متحرک هنرهای تجسمی بود. حاصل ۵۰سال تالیف و ترجمه او چاپ و انتشار کتاب‌هایی است که هر یک در حوزه خود کتابی مرجع به حساب می‌آیند. برای اولین بار او بود که چشم ایرانیان را با گستره وسیع هنر جهان، از دوران آغازین تاریخ هنر تا مکاتب متاخر قرن بیستم روشن کرد. مرزبان جایی در میانه شهر، در طبقه دهم ساختمانی بلندمرتبه زندگی می‌کرد.

او متولد سال ۱۲۹۶ در تهران بود و کتاب‌ها و مقالات بی شماری در سال‌های فعالیت خود منتشر کرد. این مترجم و مفسر هنر، دوبار در سال‌های ۱۳۷۵ و ۱۳۷۸ برنده کتاب سال برای دو کتاب «هنرهای ایران» و «تنوع تجارب تجسمی» شده است، هرچند همگان او را با کتاب بزرگ و تاثیرگذار «تاریخ و هنر» و همچنین «واژه نامه مصور هنرهای تجسمی» می شناسند. او در گفت وگویی که پیش از این با ما داشت، گفته بود: «پدرم بعد از تحصیل طب در فرانسه به ایران آمد و چشم پزشک شد.

با این حال مدام به پاریس رفت و آمد داشت. در یکی از سفرهایش به موزه لوور، راهنمای موزه را برایم به ایران آورد. همین راهنما مسبب علاقه‌مندی من به تاریخ هنر شد. معلم اول من همین راهنما بود و من دیگر معلمی نداشتم تا ۳۵ سال بعد که مامور شدم برای سرپرستی دانشجویان ایرانی به لندن بروم. این زمانی بود که دیپلم زبان و ادبیات فرانسه را از مدرسه سن لویی تهران و لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی را از دانشسرای عالی گرفته بودم.»

مرزبان عصر روز پنجشنبه، پنجم اردیبهشت در بیمارستان «آتیه» تهران دارفانی را وداع گفت.

گروه فرهنگ و هنر سیمرغ درگذشت «مرزبان»را به خانواده آن مرحوم و جامعه فرهنگی تسلیت می‌گوید.

مطالب پیشنهادیبرچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , ,


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گالــری تصــاویر

طراحی و کد نویسی : حسین رضاییان

برو بالا