header
متن مورد نظر

جزئیات ساخت خانه های چوبی

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


سید محمود فاطمی عقدا در گفتگو با مهر در خصوص استاندارد خانه های چوبی گفت: سیستم های ساختمانی اسکلت چوبی به شرط رعایت الزامات مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن تا حداکثر ۳ طبقه بلامانع و مورد تایید است.

رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن افزود: سیستم ساختمانی اسکلت چوبی (Light Wood Frame Construction) یکی از سیستم‌های ساختمانی معتبر و متداول در سطح بین‌الملل است که در آیین نامه های مختلف ساختمانی و لرزه ای مورد بحث و تایید قرار گرفته است.

وی افزود: مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن پس از بررسی و مطالعه آیین‌نامه های ساختمانی بین‌المللی موجود اقدام به تدوین الزامات طراحی و اجرایی این سیستم ساختمانی کرده است بنابراین استفاده از این سیستم ساختمانی در کشور به شرط رعایت این الزامات، به شرایط لرزه خیزی مکان ساخت، تا حداکثر ۳ طبقه بلامانع و مورد تایید است.

فاطمی عقدا تصریح کرد: در سیستم ساختمان‌های اسکلت چوبی رعایت کلیه اصول فیزیک ساختمان از قبیل عایق کاری حرارتی، رطوبتی، صدا و هوابندی در شمار الزامات آن است که بدون آنها این سیستم ساختمانی قابلیت کاربری خود را از دست خواهد داد و در صورت اجرای نادرست یکی از آسیب پذیرترین سیستم‌های ساختمانی است که می‌تواند زیان‌های مالی و جانی بزرگی به بار آورد.

معاون وزیر مسکن وشهرسازی افزود: مهمترین نکته در این سیستم، محافظت سازه چوبی در برابر عوامل مخرب محیط از قبیل رطوبت، حرارت زیاد، تغییرات شدید دما و رطوبت، قرار گرفتن در معرض قارچ‌ها، موریانه و حشرات دیگری که از چوب تغذیه می‌کنند و میکروارگانیزم ها است از طرف دیگر، آتش سوزی خطری جدی برای ساختمان‌های چوبی است.

وی در خصوص نحوه محاسبات و طراحی این سیستم ساختمانی گفت: باید در نظر داشت که نحوه محاسبات بارهای وارده و طراحی این سیستم ساختمانی با سیستم‌های متداول دیگر بسیار متفاوت است و طراحی و اجرای آن نیازمند به نیروی متخصص، دانش، فناوری و تمهیدات خاصی است

نیاز به واردات چوب ساختمانی برای ساخت خانه های چوبی

فاطمی عقدا تصریح کرد: نکته مهم دیگر الزام استفاده از چوب ساختمانی رده بندی شده با مقاومت معین، کاربرد چوب فرآوری شده با مواد شیمیایی در مکان‌های معین و ممانعت از کاربرد چوب نجاری است در حال حاضر، اکثر انواع چوب های داخلی برای ساخت و ساز با این سیستم ساختمانی مناسب نبوده و نیاز به چوب ساختمانی وارداتی است.

فاطمی عقدا با بیان این مطلب که تجربیات حاصل از زلزله های به وقوع پیوسته در سطح جهانی، ساختمان‌های با قاب سبک چوبی که از آیین‌نامه های معتبر بین‌المللی تبعیت می کنند را در شمار سیستم‌های ساختمانی با مقاومت بالا در برابر زمین لرزه قرار داده است، گفت:‌ بیشتر خسارات وارده در هنگام زمین لرزه، در اثر آتش‌سوزی‌های پس از وقوع زلزله بوده است که رعایت مقررات آیین‌نامه ای جهت پیشگیری از انتشار آتش در انبوه سازی را ضروری می‌سازد.

رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن خاطرنشان کرد: بنابراین ساخت و ساز با این سیستم ساختمانی، به خصوص در انبوه سازی نیازمند آشنایی با جزئیات و مبانی صحیح فنی، رعایت کامل الزامات اجرایی و آیین‌نامه ای و نظارت مقامات ذیصلاح بر ساخت است.

وی افزود: بر اساس”فصل ۶ آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب سال ۱۳۸۸″ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن به عنوان تنها مرجع تایید فناوری‌های نوین و شیوه تولید صنعتی ساختمان معرفی شده است و کلیه تولیدکنندگان و واردکنندگان فناوری‌های نوین ساختمانی جهت استفاده از تسهیلات مربوطه ملزم به اخذ “تاییدیه فنی” از این مرکز هستند.

مطالب پیشنهادی

۴ نظر

 1. نجمه نوشانی گفته است :
  آبان ۱۴ام, ۱۳۹۴

  ممنون از سایت خوبتون.
  من مجردم.قسمت جلوی پاهام خیلی خارش و سوزش داره.یه مایع سفید رنگم ازم خارج میشه.میشه برای درمانش راهنماییم کنین.جوابو به ایمیلم بدین

 2. milad گفته است :
  آبان ۲۰ام, ۱۳۹۴

  با تشکر از شما مطالب به ایمیل من ارسال کنید با تشکر

 3. آرن گفته است :
  آبان ۲۳ام, ۱۳۹۴

  استغفرالله شکل روح میمونه

 4. sima گفته است :
  آبان ۲۹ام, ۱۳۹۴

  باسلام دختری ۱۹ساله هستم ک نامزد دارم ولی باکره ام.چندشب پیش با شوهرم نزدیکی داشتم و ب طوراتفاقی آب منیه ایشون روی دهانه ی واژن من ریخته شد.من حدود دوساعت بعد خودمو شستم و هیچ قرصیم مصرف نکردم.چون فک میکردم چیز مهمی نیست.اما الان حدود ۵روز هست ک از دوره ی عادت من میگذره و من هنوز پریود نشدم.ب نظر شما مشکلی نیست؟احتمال بارداری برای من وجود داره؟الان میتونم قرصی استفاده کنم؟با تشکر

ارسال نظر