از زمانی که بقایی به نهاد ریاست جمهوری آمد سیبل شد

از زمانی که بقایی به نهاد ریاست جمهوری آمد سیبل شد
بازدید : 16 مشاهده


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری دکتر محمود احمدی نژاد پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فعالیت های این سازمان را به لحاظ کیفی مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: موضوع کار هر سه بخش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فرهنگی است و فرهنگ اساس و بنیان بالندگی انسان است. روح انسان بدون فرهنگ می‌میرد و یک ملت و یک انسان به واسطه برخورداری از پشتوانه فرهنگی و تاریخی است که موجودیت و هویت می‌یابد.

احمدی‌نژاد میراث فرهنگی را در حکم ریشه و شناسنامه یک ملت توصیف کرد و افزود: نمی‌شود ریشه یک انسان را قطع کرد و یا شناسنامه یک ملت را مخدوش کرد؛ البته این به معنای آن نیست که همه گذشته یک انسان و یک ملت مورد قبول بوده و لازم است آن‌را تکرار کنیم بلکه میراث فرهنگی، هویت یک ملت است که آن ملت برای صعود به مراتب بالاتر نیاز دارد تا به آن تکیه کند.

رییس جمهور ملت‌هایی که ریشه و شناسنامه ندارند را جعلی و مصنوعی خواند و نمونه برجسته آن را رژیم صهیونیستی عنوان کرد و اظهار داشت: این دست رژیم‌ها هیچ نتیجه ای جز شر، انحراف، قتل و غارت ندارند و حتی ملت‌هایی را هستند که به قول خودشان با کشف سرزمین دیگران و قتل عام بومیان تلاش کردند تا بدون پشتوانه فرهنگی و تاریخی هویتی برای خود دست و پا کنند اما خروجی آنها چیزی جز چپاول و ظلم نیست و چنین ملت هایی نمی‌توانند بر خط اعتدال انسانی حرکت کنند.

وی با بیان اینکه برخی افراد جاهل یا متجاهل تلاش برای صیانت از میراث فرهنگی را به سخره گرفته یا با آن مقابله می‌کنند تصریح کرد: برخی از این افراد تلاشگران صیانت از میراث فرهنگی را متهم به حفظ آجرهای پوسیده می‌کنند و برخی دیگر از روی جهالت حتی حکم قلع و قمع میراث فرهنگی را صادر می‌کنند و نمی فهمند که با این کار در حال قطع ریشه تاریخی خودشان هستند.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه هویت فرهنگی و تاریخی چیزی نیست که لحظه ای به دست آید بلکه در یک سیر تاریخی حاصل می‌شود اظهار داشت : اگر انقطاعی در سیر تاریخی بالندگی هویتی یک ملت به وجود آید آنجا نقطه آسیب است و همگان شاهدند که به واسطه وقوع انقطاع در سیر تاریخی ملت ایران در دوره حکام قاجار و پهلوی چه آسیب‌هایی در مسیر پیشرفت ملت ایران وارد شد و نام ایران و ایرانی لگد مال شده و حیثیتی باقی نماند تا کسی از آن دفاع کند.

دکتر احمدی‌نژاد حفظ پیشینه تاریخی وفرهنگی یک ملت را لازمه ساختن فردای آن ملت دانست و خاطر نشان کرد: ملت ایران هیچگاه اهل ظلم، تجاوز و از بین بردن فرهنگ و تمدن دیگر ملت ها نبوده است بلکه ما ادامه تکامل یافته فرهنگ و تمدنی هستیم که سرزمین آن سرشار از آثار فاخر تاریخی و فرهنگی است و اگر پیامی برای بشریت داریم به اتکا همین عقبه پرافتخار تاریخی و فرهنگی خود بیان کرده ایم.

رییس جمهور به نمایش منشور کوروش در کشور اشاره کرد و افزود: وقتی منشور کوروش به ایران آورده شد عده ای این عمل را متهم کردند که باید از آنها پرسید که آیا بالاخره کوروش و منشور کوروش متعلق به این سرزمین است و آیا منشور کوروش باعث افتخار ایران است یا نه و آیا ایرانی‌ها به عنوان یک ملت آگاه اسلام را پذیرفتند یا به عنوان یک گروه جاهل و بی‌فرهنگ.

وی خاطر نشان کرد: همان ملت متمدنی که منشور کوروش را خلق کرد با آگاهی دین اسلام را پذیرفتند و این که یک ملت متمدن آزادانه این مکتب را پذیرفته به نفع این مکتب است و عظمت این مکتب را می‌رساند.

احمدی‌نژاد ادامه داد: هرکاری که بخواهیم در آینده برای کشور انجام دهیم باید با اتکا به عقبه تاریخی و فرهنگی پرافتخار کشورمان باشد و این میراث را اگر چه سخت است اما باید حفظ کنیم .

رییس جمهور با قدردانی از زحمت‌کشان در مسیر تلاش برای صیانت از میراث فرهنگی در طول دوران و به ویژه سال‌های اخیر تلاش‌های صورت گرفته برای صیانت از میراث فرهنگی به ویژه در ۵ سال گذشته افتخار آمیز دانست و خاطر نشان کرد: در حالی‌که تا سال ۸۴ فقط هفت اثر از ایران در فهرست آثار جهانی ثبت شده بود در ۵ سال گذشته، ۵ اثر دیگر به عنوان میراث جهانی ثبت شده که این نشان از ارزش های والا و ظرفیت های عظیم فرهنگی ملت ایران است و ثبت و صیانت از این آثار در کنار توهین ها و متهم شدن‌ها کار بزرگی است که باید از بانیان آن تشکر کرد.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به اهمیت صنایع دستی و حفظ و گسترش آن تصریح کرد: بین ملتی که به زندگی نگاه فرهنگی دارد با دیگرانی که به زندگی نگاه فیزیکی دارند تفاوت های بسیاری وجود دارد. هنر و زیبایی در زندگی واقعی حرف اول را می‌زند و لازم است جایگاه آن همواره مورد توجه قرار گیرد.

رییس جمهور با تاکید بر لزوم توسعه صنایع دستی ایرانی به جای استفاده از صنایع و مواد مصنوعی در زندگی تصریح کرد: صنایع دستی ایران متناسب با همین آب و خاک و اقتضائات اقلیمی آن طراحی و ساخته می‌شد و خوشبختانه اقدامات کارهای خوبی برای گسترش صنایع دستی صورت گرفته و لازم است ادامه پیدا کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گردشگری را یک فعالیت فرهنگی و انسانی و نه صرفاً یک کار تفریحی دانست و خاطر نشان کرد: انسان موجودی جهانی است و اهداف حقیقی خلقت زمانی محقق می‌شود که انسان جهانی بیندیشد ، زندگی کند و انسانی عمل کند و گردشگری یکی از راه های بزرگ‌شدن انسان و برداشتن موانع و فاصله ها میان انسانهاست.

رییس جمهور با بیان اینکه آرزو دارم شرایط اقتصادی کشورمان به سطحی برسد که همه ایرانی‌ها بتوانند به همه دنیا سفر کرده و کشورهای دیگر را دیده و با فرهنگ های متفاوت آشنا شوند گفت: این نگرانی که سفر هموطنان‌مان به دیگر کشورها یا ورود خارجی‌ها به کشورمان باعث بروز مشکل شود بیجاست چرا که ملت ایران خودش را، دینش را ، عدالت پرستی، شجاعت، کرامت و فرهنگ خود را از دل هزاران حادثه در طی سالیان طولانی به امروز رسانده و هر جا که قدم گذاشته بیشتر تاثیرگذار بوده تا تاثیرپذیر لذا باید به چنین ملت بزرگ و تاریخ سازی اعتماد کرد.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به تصاعدی بودن آمار ورود گردشگران به کشورمان در ۵ سال اخیر گفت: رقم گردشگران وارد شده به کشورمان در سال ۸۴ حدود ۸۰۰ هزار نفر بوده است که این رقم در سال ۸۹ به بیش از ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر افزایش یافت.

وی تصریح کرد: باید شرایط ورود گردشگران به کشور را تسهیل شود چرا که ایران بهترین جا برای گردشگری است و هیچ کشوری به اندازه ایران آثار فرهنگی مکتوب و ملموس ندارد.

رییس جمهور اضافه کرد: بسیاری معتقدند که اگر میراث فرهنگی ایران از فهرست میراث فرهنگی جهان حذف شود چیز قابل توجهی از میراث فرهنگی در جهان باقی نمی ماند . ایران یک موزه بزرگ است و در سالهای اخیر به ‌رغم همه مخالفت‌ها، کارهای زیادی برای افزایش جذب گردشگر به کشور انجام شده است.

دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه عده ای اعطای مجوز احداث هتل از سوی سازمان میراث فرهنگی را به سند جرم تبدیل کرده اند تصریح کرد: در حالی که در همه جای دنیا به منظور ساخت هتل و تاسیسات ، توسعه گردشگری ، زمین و امکانات رایگان اعطا می‌کنند اما در ایران اعطای مجوز را جرم می‌دانند که اگر این کار جرم است ما به آن افتخار می‌کنیم.

رئیس جمهور با تشکر از خدمات آقای بقایی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: از زمانی که آقای بقایی به نهاد ریاست جمهوری آمد، سیبل شد در حالی که تا قبل از آن خبری نبود و از آنجا که قبل از ایشان هم چنین اتفاقی تکرار شده بود باید گفت شاید این خاصیت نهاد ریاست جمهوری است که افراد در سیبل قرار می گیرند.

وی افزود: آقای بقایی مرد سلیمی است که زندگی‌اش را برای تعالی این سرزمین و خدمت به فرهنگ انقلاب اسلامی وقف کرده و خدمات و تحرک ایشان کم نظیر است، آقای احمدزاده هم از جنس آقای بقایی است و اینجا اعلام می‌کنم که بنده تا زمانی که هستم به عنوان کوچکترین ملت ایران مدافع قاطع و مستحکم خدمات شما خواهم بود.

مطالب پیشنهادیبرچسب‌ها: , , , , , , , , , ,


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گالــری تصــاویر

طراحی و کد نویسی : حسین رضاییان

برو بالا